Artmal    

Tynki gipsowe

kompleksowe remonty, szybka i bezpłatna wycena!!!        -30% na Sigma Coatings i Dekoral Professional

CZYM SIĘ ZAJMUJEMY

      Oferujemy Państwu kompleksową usługę w zakresie wykończenia wnętrz, adaptacji oraz remontów mieszkań, domów, biur, wielorodzinnych budynków mieszkalnych,obiektów usługowych i handlowych, itp.     

      Prace wykonują osoby z dużym doświadczeniem, bez nałogów, o wysokiej kulturze osobistej.     

     Nasza specjalizacja to szeroki zakres MALOWANIA WNĘTRZ. Prcujemy głównie w Warszawie i okolicach.

     17 lat na rynku!


Masz pytanie ?


Skontaktuj się z nami 

tel. 601 22 80 12

artmal@artmal.pl


    Zapytaj o ceny farb!

a są atrakcyjne 

-30 %

na cały asortyment firm:

 


SIGMACRYL UNIVERSAL 10 L biały cena tylko 218 zł



Tynkowanie

          Oferujemy Państwu usługę tynkowania wnętrz ręcznie lub maszynowo z gwarancją wysokiej jakości wykonania usługi i 3 letnim okresem gwarancji (tynki gipsowe i wapienno cementowe). Tynkujemy domki jednorodzinne, lokale usługowe, wielorodzinne budynki mieszkalne, itp. Koszt wykonania prac określamy po obejrzeniu miejsca wykonania prac i obmiarze. W przypadku zainteresowania prosimy o kontakt, w celu wykonania niezobowiązującej wyceny.


         Gips – skąd się bierze?

          Gips to naturalny zdrowy surowiec, który wykorzystuje się przy produkcji suchych mieszanek, które po dodaniu wody tworzą zaprawy tynkarskie (tynki). Gips najczęściej wydobywany jest z ziemi a jego nazwa chemiczna to siarczan wapnia, może być także pozyskiwany w procesie odsiarczania spalin i wtedy powstaje syntetyczny gips, który nieznacznie różni się od naturalnego pod względem fizykochemicznym (szybciej wiąże i jest wytrzymalszy po wyschnięciu) przy czym nie traci na właściwościach zdrowotnych.


          Gdzie stosujemy tynki gipsowe?


          Tynki na bazie gipsu charakteryzują się szybkim wchłanianiem wilgoci, dlatego nie są polecane do wnętrz w których wilgotność powietrza często i na długo przekracza 70%. Nie oznacza to, że nie możemy stosować wypraw gipsowych w warunkach domowych, w łazience, kuchni (powyższe stężenie raczej nie występuje w dogrzewanych pomieszczeniach). Tynki gipsowe szybko schną, od około 1 do 3 tygodni w zależność od panujących warunków (wietrzenie, grubość warstwy, pora roku, itp.) Te właściwości powodują, że pomagają regulować wilgotność powietrza w pomieszczeniach, raz będą chłonąć wilgoć a drugim razem oddawać kiedy zacznie robić się sucho.


         Tynkowanie maszynowe czy ręczne?


          Nanoszenie na podłoże zaprawy gipsowej może odbywać się metodą ręczną lub maszynową (tynkowanie agregatem). Zależy to w dużej mierze od wielkości zlecenia a także i od wyposażenia firmy wykonującej usługę. W zależności od wyboru metody nakładania dobieramy odpowiednią mieszankę tynkarską, do prac ręcznych, maszynowych lub uniwersalną. Tynkowanie maszynowe to szybsze wykonanie zlecenia, często wyższa jakość a tym samym niższa końcowa cena. Jaka temperatura otoczenia podczas tynkowania? + 5 stopni Celsjusza to temperatura graniczna, w której można jeszcze wykonywać prace tynkarskie, jednak lepiej, gdyby były one prowadzone w temperaturze powyżej + 10 stopni Celsjusza. Ma to znaczący wpływ na właściwości tynków, bo jego parametry zależą w dużej mierze od temperatury otoczenia podczas prowadzenia prac tynkarskich jak i też schnięcia. Bardzo istotne jest by tynk nie był nanoszony na podłoże o temperaturze niższej niż dozwolona temperatura otoczenia. W okresie schnięcia temperatura nie powinna spadać poniżej +5 stopni C, ponieważ przemrożenie tynku grozi jego odpadaniem a także powstawaniem przebarwień na wskutek zbyt długiego schnięcia.

          Jak przygotować podłoże przed tynkowaniem – czy gruntować?


          Podłoże przed tynkowaniem należy odpowiednio przygotować. Ściany i stropy powinny być proste (z instalacjami położonymi bezpośrednio na powierzchni lub najlepiej wkutymi – co daje oszczędność materiału a także i czasu) i gładkie. Wystającą zaprawę lub beton trzeba usunąć za pomocą młotka lub skrobaka. 

         Następnym krokiem jest odtłuszczenie powierzchni żelbetonowych (gdy szalunki były natłuszczane by łatwo odchodzić od wylanego betonu) w przeciwnym razie „sufit spadnie na głowę” z czym niejednokrotnie się spotkaliśmy. Wbrew pozorom 1 mkw tynku może ważyć od około 10 do 20 kg stąd rzetelne przygotowanie podłoża jest jak najbardziej uzasadnione. Kolejny etap to bardzo dokładne gruntowanie. 

         W zależności od od rodzaju podłoża  wybieramy odpowiedni środek gruntujący, którego celem jest poprawa przyczepności tynku do podłoża a także wyrównanie chłonności murów by zapobiegać zbyt szybkiemu wysychaniu tynku co często powoduje spękanie wyprawy tynkarskiej.

         Po wyschnięciu tynku możemy przejść do wykonania malowania dekoracyjnego ścian i sufitów pamiętając troszkę przerobione motto jednej z wiodących firm z branży budowlanej „nie ma malowania bez gruntowania”.


Zdjęcie pochodzi z archiwum firmy Knauf